Haber

Başkan Yardımcısı Yılmaz: Gıdaya erişim ve arz güvenliği her geçen gün artıyor

Bingöl Yeni TV / BİNGÖL (IGFA) – Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı ve bölgesel çatışmalar gibi nedenlerle gıdaya erişim ve gıda arz güvenliğinin öneminin her geçen gün arttığını, bu nedenle Türkiye olarak gıda potansiyelini artırmaya devam ettiklerini belirtti. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ve Kıbrıslı Türkleri destekliyoruz. .

KKTC’de Su ve Toprak Kaynakları Master Planı sunumuna katılan Yılmaz, Türkiye’den KKTC’ye su iletiminin KKTC’nin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağına inandıklarını söyledi.

Suya erişimde yaşanan zorlukları aşmak amacıyla son yıllarda KKTC Su Temini Projesi’ni başlattıklarını hatırlatan Yılmaz, artık KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı’nı hayata geçirerek su temini ve elektrik konularında uzun vadeli sıkıntıların önüne geçmeyi hedeflediklerini belirtti. Çalışmak. Proje tamamlandığında tarıma elverişli arazilerin yüzde 74’ünün sulamaya açılarak yerli üretim ve istihdamın artacağını belirten Yılmaz, KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki istikrar havzası karakterinin daha da güçleneceğini söyledi.

KKTC Su ve Toprak Kaynakları Master Planı çalışmalarının başarılı olmasını dileyen Yılmaz, başta T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, KKTC Başbakanlığı ve Tarım ve Tabiat Bakanlığı olmak üzere projeye katkı sağlayan ilgili tüm kurum ve kuruluşlara şükranlarını sundu. Kaynaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu