Haber

Depremle ilgili provokatif paylaşımlarda bulunanlar tespit edilmeye devam ediyor: 1.119 kişi tespit edildi

Türkiye 28 gündür yüzyılın felaketiyle mücadele ediyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler 11 ilde büyük yıkıma neden oldu.

İlk andan itibaren sahada hummalı bir şekilde çalışan gruplar yaraları sarmaya devam ediyor.

Zor süreçte devlet-millet iş birliği ile büyük bir dayanışma yaşanırken, bu durumu fırsata çevirenler de oldu.

Felaketin ardından sosyal medyada provokatif paylaşımlar başladı.

Kışkırtıcı paylaşımlar tespit edildi

Emniyet Genel Müdürlüğü bu kapsamda harekete geçildiğini vurguladı. Yapılan çalışmalarla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Açıklamada, Siber Kabahatlerle Mücadele Daire Başkanlığı’nın yasaların verdiği yetki çerçevesinde internet ortamında 7 gün 24 saat esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürüttüğü belirtildi. hatalar ve suçlularla baş etmeye çalışmak.

“615 hesap yöneticisi hakkında adli işlem başlatıldı”

Açıklamanın tamamı şu şekildedir:

Yaşanan sarsıntıların sosyal medya platformlarında vatandaşlarımızı tedirginlik ve panik yaratmaya yönelik provokatif paylaşımlar yapmakla suçlanan 1119 hesap yöneticisi tespit edilerek ilgili birimlere sevk edildi, 615 hesap yöneticisi hakkında işlem başlatıldı, 152 kişi hakkında işlem başlatıldı. gözaltına alındı, 29’u Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla tutuklandı. .

Öte yandan depremzedelere yardım etmek isteyen vatandaşlarımızın iyi niyetini suistimal etmek için oluşturulmuş; Kimlik avı dolandırıcılığı için hazırlanan 81 internet sitesinin kapatılması sağlandı, resmi kurum isimlerini kullanarak/taklit ederek vatandaşlardan para talep eden 15 sosyal medya platform hesabı için gerekli işlemlerin yürütülmesi sağlandı ve tema kullanılarak 6 para daha yatırılmak istendi. “deprem yardımı”. Kripto varlık cüzdan adresi belirlendi ve cüzdanlar donduruldu.

sandikliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu