Ekonomi

Herkes israfı görüyordu, HBX Ar-Ge değerlendirmeye başladı

Aydın’da sadece görsel güzelliği ve gölgesi için kullanılan narenciye ağaçlarının dallarının HBX Ar-Ge ekibi tarafından dezenfektan üretiminde kullanılacağı bildirildi. Aydın Efeler’de budanan binlerce ağacın parçaları artık çöp olarak değil, değerli bir hammadde olarak kullanılacak.

ADÜ Teknokent’te bulunan HBX Ar-Ge (BAP) Proje Merkezi tarafından geçen yıl incelenen narenciye ağaçlarının sadece meyvesinin değil yaprağının da mikroplara karşı çok güçlü antiseptik özelliği olduğu belirlendi. HBX Ar-Ge (BAP) Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü Hakan Başlık, bu tarafta başlattıkları çalışmalardan güzel sonuçlar aldıklarını belirterek, “Korona virüs salgını sonrasında dezenfektan ne kadar önemli. Sadece insan sağlığı açısından değil, tüm hayvancılık sektörü açısından zararlı ve hastalıklardan bahsediyoruz.Yaklaşık 2 yıl önce yaptığımız çalışmada elde ettiğimiz dezenfektan ile ahırları ve özellikle hayvanları hastalık yayan haşerelerden korumayı başardık. narenciye meyvesinden ve ağacın yapraklarından.”

Binlerce ağacın budanan ve atık olarak görülen kısımları değerlendirilecek.

Aydın’da kent merkezlerinde yetişen binlerce narenciye ağacının hem görsel güzellik hem de yaz gölgesi için budama mevsimi olduğunu belirten Başlık, “HBX Ar-Ge olarak bu ağaçların budanan ve görülen dallarını değerlendirmeye başladık. HBX-TR13(2020/21563) geniş spektrumlu ve spesifik doğal dezenfektan dediğimiz üretimle Aydın portakalına değer katmak istiyoruz.” – AYDIN

cinar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu