Haber

İletişim Başkanlığından “1982 Yerine 2023 Anayasa Sempozyumu”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla “1982 Yerine 2023 Anayasası Sempozyumu” gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu tarafından yarın Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde düzenlenecek sempozyumda, yeni anayasanın çağın demokratik gerekleri ile temel hak ve özgürlükleri güvence altına almasının sağlanmasına yönelik temel yaklaşımlar tartışılacak. .

Sempozyumun “Yeni Anayasa İhtiyacı ve Temel Yaklaşımlar” başlıklı ilk oturumunda 1876 Anayasasından 1982 Anayasasına kadar kabul edilen anayasalar tartışılacak. Ayrıca hazırlanacak yeni anayasanın hangi değerlere dayanması gerektiği de değerlendirilecektir.

“Yeni Anayasada Hak ve Özgürlükler Yaklaşımı ve Yetkilerin Düzenlenmesinde İlke ve İlişkiler” başlıklı ikinci oturumda, yeni anayasada yasama, yürütme ve yargı erklerinin hangi ilke ve değerler üzerinden düzenlenmesi gerektiği ortaya konulacak. anayasa. Ayrıca yeni anayasanın çağın demokratik gereklerine ve insan onuruna uygun temel hak ve özgürlükleri güvence altına almasına yönelik temel yaklaşımlar tartışılacaktır.

Sempozyumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Heyeti Başkan Yardımcısı Mehmet Uçum ve avukatlar konuşma yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu