Haber

İngiltere ve Fransa vatandaşlarını Nijer’den tahliye ediyor

Nijerya’ya yaptığı resmi ziyarette açıklamalarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, önceliklerinin İngiliz vatandaşlarının Nijer’den tahliyesi olduğunu belirterek, ilk grubun ülkeyi terk ettiğini duyurdu. Fransa Dışişleri Bakanlığı, 4 seferle toplam 992 kişiyi tahliye ettiklerini ve son uçuşun bugün yapılacağını duyurdu.

Dün Gana ve Nijerya’ya yaptığı resmi ziyarette Nijerya’dan açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, Batı Afrikalı liderlerle Nijer’deki durumu görüştüğünü belirterek, “İngiliz uyruklu ilk grup Nijer’i sağ salim terk etti. Nijer’deki durum çözüldü: “Bu hedefe ulaşmak için İngiltere, Afrika ve ECOWAS liderliğindeki kararı kesin olarak destekliyoruz.”

İngiltere Dışişleri Bakanlığı bugün, ülkenin Niamey’deki büyükelçiliklerindeki personel sayısını “geçici olarak” azaltacağını duyurdu. Ülkeyi terk etmek isteyenler için ticari uçuş bulunmadığını vurgulayan Bakanlık, vatandaşlara Fransa’nın düzenlediği tahliye programlarından yararlanmaları tavsiyesinde bulundu. Fransa Dışişleri Bakanlığı ise bugün 4’üncü tahliye operasyonunun gerçekleştirildiğini belirterek, 560’ı Fransız vatandaşı 992 kişiyi tahliye ettiklerini bildirdi. Bakanlık, günün sonunda Nijer’den beşinci ve son seferin yapılacağını duyurdu.

hamurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu